Brzuszki dobre dla każdego?

Kto nie ćwiczył choć raz w życiu brzuszków? Nie ma chyba takiej osoby, która przynajmniej nie słyszałaby o tych ćwiczeniach. Podobno mięśnie brzucha można ćwiczyć codziennie, w przeciwieństwie do innych partii ciała.

Czy jednak brzuszki w rzeczywistości są tak banalnym ćwiczeniem, jak większości z nas się wydaje? Należy pamiętać, by wszystkie ćwiczenia dopasowywać do swojego stopnia zaawansowania i kondycji, łatwo bowiem o kontuzję, która nieleczona prowadzi do wielu powikłań. Brzuszki polegają przede wszystkim na tym, że unosi się górną część ciała przy pomocy mięśni właśnie brzucha, czasem przy tym unosząc nogi.

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może spowodować nawet uszkodzenia kręgosłupa, dlatego nawet tak banalne ćwiczenia należy wykonywac starannie i skrupulatnie, nie śpiesząc się przy tym zanadto. Gdy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do wykonywania brzuszków, przykładowo przebyte operacje kręgosłupa należy przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem, który dobierze ćwiczenia odpowiednie do stanu zdrowia.