Co to jest AI oraz SI?

choroby.poradnikpacjenta.net.pl www.canon-foto-klub.pl https://www.tophifi.pl/aktualnosci/yamaha-rx-v479-amplituner-na-miare-nowych-czasow/

O sztucznej inteligencji można usłyszeć w grach, filmach, przeczytać w książkach i prasie. Znaczeń samej inteligencji, jak i sztucznej inteligencji jest bardzo wiele, bo zagadnienie to fascynuje badaczy z wielu różnych dziedzin – często bardzo odległych. Z jednej strony inteligencją zajmują się psychologowie, z drugiej logicy i inżynierowie. Nie brakuje też neurobiologów i kognitywistów.

Wiele jest definicji i prób „ugryzienia” tematu, a czytając o sztucznej inteligencji w języku polskim można dodatkowo natknąć się na dwa różne skróty odnoszące się do tego zagadnienia. Jednym z nich jest AI a drugim SI. Co one oznaczają? Obie zbitki to określenie tego samego terminu, tyle że AI odnosi się do pojęcia „artificial inteligence”, natomiast SI to skrót od polskiego „sztuczna inteligencja”. Można więc powiedzieć, że SI to przetłumaczenie skrótu AI na nasz rodzimy język.

W polskich artykułach spotkać można obie formy, co bywa mylące – w rzeczywistości AI i SI oznaczają dokładnie to samo.