Homeopatia w weterynarii

www.towarzystwozdrowia.pl diagnostyka chorób nerwu wzrokowego

Nie tylko ludzi można leczyć za pomocą leków homeopatycznych. Zdecydowaną większość rynku takich środków stanowią preparaty dedykowane ludziom, jednakże coraz częściej słyszy się o tym, że homeopatyczne rozwiązania można stosować również w weterynarii.

W Polsce także przybywa gabinetów, w których przyjmują weterynarze ordynujący zwierzakom leki homeopatyczne. I znów muszą pojawić się kontrowersje związane z tym, czy rzeczywiście należy właśnie w homeopatii pokładać nadzieję na wyleczenie dolegliwości naszych pupili.

Sam pomysł, aby zastosować homeopatię w leczeniu zwierząt narodził się stosunkowo niedawno i został podjęty przez część przedstawicieli środowiska weterynaryjnego. Krytycy twierdzą jednoznacznie, że prawdopodobieństwo skutecznej terapii w takim układzie jest jeszcze mniejsze niż w przypadku ludzi, ponieważ na zwierzęta nie może zadziałać efekt placebo.

Ewentualna skuteczność leków homeopatycznych stosowanych u ludzi jest częściowo utożsamiana właśnie z efektem placebo, który sprawia, że świadomi wzięcia specyfiku odczuwamy poprawę. W przypadku zwierząt takie zjawisko nie ma prawa zaistnieć.