Homeopatia w weterynarii

www.towarzystwozdrowia.pl leczenie kanałowe poznań diagnostyka chorób nerwu wzrokowego

Nie tylko ludzi można leczyć za pomocą leków homeopatycznych. Zdecydowaną większość rynku takich środków stanowią preparaty dedykowane ludziom, jednakże coraz częściej słyszy się o tym, że homeopatyczne rozwiązania można stosować również w weterynarii.

W Polsce także przybywa gabinetów, w których przyjmują weterynarze ordynujący zwierzakom leki homeopatyczne. I znów muszą pojawić się kontrowersje związane z tym, czy rzeczywiście należy właśnie w homeopatii pokładać nadzieję na wyleczenie dolegliwości naszych pupili.

Sam pomysł, aby zastosować homeopatię w leczeniu zwierząt narodził się stosunkowo niedawno i został podjęty przez część przedstawicieli środowiska weterynaryjnego. Krytycy twierdzą jednoznacznie, że prawdopodobieństwo skutecznej terapii w takim układzie jest jeszcze mniejsze niż w przypadku ludzi, ponieważ na zwierzęta nie może zadziałać efekt placebo.

Ewentualna skuteczność leków homeopatycznych stosowanych u ludzi jest częściowo utożsamiana właśnie z efektem placebo, który sprawia, że świadomi wzięcia specyfiku odczuwamy poprawę. W przypadku zwierząt takie zjawisko nie ma prawa zaistnieć.