Jak znaleźć wymarzony dom u dewelopera?

Jeśli od lat marzymy o tym, aby zamieszkać we własnych czterech ścianach to rozwiązaniem dla nas jest kupno mieszkania prosto od dewelopera. Jest to znakomita opcja również dla wszystkich tych, którzy po prostu nie chcą budować własnego domu od podstaw – powodów może być wiele, począwszy od skomplikowanego procesu poszukiwania odpowiedniej działki, a skończywszy na odpowiednim nadzorze często przecież długiej budowy. W związku z tym wiele osób zwraca się w stronę deweloperów właśnie w poszukiwaniu wymarzonych czterech ścian.

Zakup domu od dewelopera to jednak również nie jest swoisty „spacerek” – tutaj też trzeba poświęcić sporo własnego czasu na kontrolę oraz podejmować tylko przemyślane decyzje. Należy bowiem pamiętać, że taka inwestycja jak zakup domu to nie są przelewki, lecz najprawdopodobniej najważniejsza inwestycja w całym naszym życiu, która na dodatek pochłonie bardzo dużo pieniędzy. W związku z tym trzeba odpowiednio zabrać się za poszukiwanie wymarzonego domu.

Na co jednak zwracać uwagę, jeśli chodzi o same poszukiwania, a następnie zakup domu od dewelopera? Według ekspertów, wśród najważniejszych czynników mamy:

  • wybór dewelopera,
  • renoma i opinia o danej firmie deweloperskiej,
  • spełnienie i sprawdzenie wszystkich formalności,
  • umowa z deweloperem,
  • odbiór mieszkania.

Oczywiście na początku najważniejszy będzie wybór odpowiedniej firmy – warto więc zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakich deweloperów unikać, a komu możemy zaufać. Można w związku z tym zwrócić się do konkretnych związków, w skład których wchodzą zaufani i prowadzący legalne działania deweloperzy.

W dalszej kolejności warto również sprawdzić różnego rodzaju formalności związane z mieszkaniem, a więc zajrzeć przede wszystkim do księgi wieczystej nieruchomości, którą chcemy zakupić. To bowiem właśnie tam znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące między innymi tego, czy deweloper rzeczywiście jest właścicielem danej nieruchomości.

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup to następnie trzeba jeszcze w sposób prawidłowy sporządzić umowę, w ramach której staniemy się właścicielem danego mieszkania.

W takiej umowie powinien znaleźć się przede wszystkim zapis o przeniesieniu przez dewelopera na nas praw własności. Dodatkowo, umowa z deweloperem powinna dotykać także szeregu innych spraw, w tym między innymi tych związanych z wykończeniem domu. Na koniec pozostaje nam jeszcze odebrać nasz nowy dom, do czego również należy podejść w sposób odpowiedzialny i sprawdzić, czy stan domu rzeczywiście zgadza się z tym, co wcześniej zostało ustalone.