Karma dostosowana do wieku

kotki bengalskie https://patatajek.pl/kategorie/60-pasze-i-suplementy

Gdy przeglądamy półki z karmami dla kotów, bardzo łatwo znaleźć tam produkty podzielone ze względu na rozmaite kryteria. Jednym z częściej spotykanych jest wiek kota. W zależności od etapu rozwoju nieco zmienia się skład zalecanych karm. Kot dorastający, który dopiero wchodzi w kocie życie, najczęściej otrzymuje od swoich właścicieli pokarm opisany przez producenta słowem „junior”. Co go wyróżnia? Zazwyczaj jest bardziej kaloryczny niż karma dla dorosłych kociaków, zawiera też dodatkową porcję witamin i mikroelementów, które stymulują rozwój fizyczny zwierzęcia.

Raczej nie jest wskazane, aby podawać karmy dla juniorów kotom dorosłym. Zbyt wysoka kaloryczność może sprawić, że futrzaki zaczną tyć, a to nie jest scenariusz, którego powinniśmy sobie życzyć. Zamiast tego trzeba sięgnąć po zwyczajną karmę, ale oczywiście spełniającą konkretne wymagania odnośnie jakości. Przez zdecydowaną większość swojego życia kot zjada karmę bez dodatkowych oznaczeń związanych z wiekiem. Przychodzi jednak moment, gdy potrzeby kociego organizmu znów się zmieniają.

Kot starzeje się dokładnie tak samo jak inne zwierzęta. Choć do ostatnich dni zachowuje gibkość i żwawość, to jego organizm ma już zupełnie inne potrzeby. Wówczas warto sięgnąć po karmę dla seniorów – każdy szanujący się producent ma takową w swojej ofercie. Dzięki odpowiednio zbilansowanej dawce składników odżywczych starsze koty dostają dokładnie to, czego im potrzeba, aby wszystkie elementy ich organizmów pracowały właściwie. W doborze karmy dla seniora powinien pomóc weterynarz.