Kupujemy mieszkanie u dewelopera – na co zwrócić uwagę

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wiąże się z dość skomplikowanym procesem, na który nie każdy ma czas i chęci. Najpierw trzeba znaleźć odpowiednią działkę, potem stworzyć projekt domu, a następnie zatrudnić odpowiednich fachowców, nie wspominając już o tym, że trzeba jeszcze zebrać odpowiednie dokumenty i pozwolenia, jak również nadzorować prace budowlane. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się znacząco ułatwić sobie życie i własnych czterech ścian szuka poprzez deweloperów. To nie oznacza jednak, że czeka nas prosta i szybka decyzja o zakupie domu – wręcz przeciwnie, w tym przypadku także należy wykazać spore chęci i zarezerwować sobie trochę czasu, by w sposób bezpieczny móc wejść w posiadanie wymarzonego domu dla siebie i dla bliskich osób. Trzeba bowiem pamiętać o takich rzeczach jak:

  • sprawdzenie dewelopera,
  • sprawdzenie kwestii formalnych,
  • zwrócenie uwagi na lokalizację nieruchomości,
  • nadzorowanie przebiegu budowy,
  • wgląd do planu zagospodarowania przestrzennego.

Wszystko oczywiście po to, by w ostatecznym rozrachunku móc cieszyć się domem prosto z naszych marzeń. Zanim jednak do tego dojdzie należy dokładnie sprawdzić, z jakim deweloperem mamy do czynienia – najlepiej zrobić to jeszcze przed wyborem danej firmy, a pomóc może między innymi sprawdzenie różnego rodzaju kwestii formalnych.

Umowę przedwstępną warto zawierać tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że deweloperowi można zaufać. Jest on zresztą zobowiązany do udzielenia nam potrzebnych informacji, jak również do umożliwienia nam wglądu do na przykład projektu budowlanego czy wykonawczego, dzięki czemu możemy sami zobaczyć, jak ma przebiegać budowa, a następnie możemy kontrolować, czy jest ona wykonywana w sposób prawidłowy.

Lokalizacja jako najważniejszy czynnik przy zakupie domu od dewelopera?

Największą uwagę wiele osób zwraca jednak nie tyle na kwestie formalne, co po prostu na lokalizację domu, który chcemy nabyć od dewelopera. Rzeczywiście jest to niezwykle istotna kwestia, a przy okazji sprawdzania lokalizacji warto sprawdzić przede wszystkim pobliską infrastrukturę, możliwość dojazdów czy po prostu najbliższą okolicę. Można to zrobić choćby pod kątem szukania różnych miejsc, które mogą być dla nas uciążliwe, na przykład ze względu na hałas. Dodatkowo, należy także sprawdzić, jak do kupowanego przez nas mieszkania będzie można dojechać oraz co tak w zasadzie znajduje się w jego pobliżu – mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju sklepach, przychodniach czy innych punktach usługowych. Dobrym pomysłem będzie więc sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.